История

През 2023г. секция "Паралелни алгоритми и машинно обучение с Лаборатория по невро-технологии" е наследник на други 2 секции: секция "Паралелни алгоритми" и секция "Информационни технологии за Обработка на Сензорни Данни".

Секция "Паралелни алгоритми" е създадена през 1985 година. Тя е основана като секция "Високопроизводителни системи и алгоритми за паралелна обработка (ВСАПО). Основната идея е била да координира научно-изследователската дейност на учени от Българската академия на науките, български университети и ведомствени институти в областта на компютърните и комуникационните технологии. За кратко време към групата се присъединяват както вече утвърдени учени, така и млади математици и специалисти в областта на компютърните технологии. Така само за една година ВСАПО заема водеща позиция в България в направлението на компютърните технологии. През 1999 ВСАПО се разделя на три части - секция "Паралелни алгоритми", секция "Научни пресмятания" и секция "Високопроизводителни компютърни архитектури".

Секция "Паралелни алгоритми" е била и все още е активен участник в голям брой изследователски и образователни проекти по различни европейски програми - FP5, INCO-COPERNICUS, GO EAST GO WEST и други, както и научни програми на НАТО за сътрудничество между Eвропейския Cъюз и Източна Европа.

Много от учените от секция "Паралелни алгоритми" са били на дългосрочни специализации в САЩ, Великобритания, Дания, Франция, Германия, Италия и др. Служителите на секция "Паралелни алгоритми" са участвали в организирането на редица международни конференции и семинари.

Департаментът "Информационни Технологии за Обработка на Сензорни Данни" е създаден през 1988 година. През годините колективът е разрешил редица теоретични и практически проблеми в областта на обработката на сенсорни данни и информация по поръчка на български клиенти.

На 2 юли 2015 г. научният съвет на ИИКТ - БАН реши да бъде осъществено обединяване на секция "Математически методи за обработка на сензорна информация" и секция "Обработка на сигнали и разпознаване на образи" под името "Математически методи за обработка на сензорна информация". Колективът от бившата секция Обработка на сигнали и разпознаване на образи оформи тематична група в обединената секция. В началото на 2020 г. секцията се преименова на "Информационни Технологии за Обработка на Сензорни Данни".

Колективът разглежда съвместните иновативни R&D проекти с индустриални партньори в България и Европа като обещаваща и благоприятна област за сътрудничество и доказване на научни решения.

Основната цел е усъвършенстването областите на компетентност в образованието, науката и технологиите в изследователските направления на департамента.